תחבורה ציבורית (מאמר)

תחבורה ציבורית בישראל

שוק התחבורה הציבורית בישראל מנוהל ומפוקח על ידי משרד התחבורה. משרד התחבורה הוא זה שקובע כמה תחרותי יהיה ענף התחבורה הציבורית, הוא שקובע את מחירי הנסיעה, הקווים שפועלים ואחראי לתדירות הפעלתם (בשבתות וחגים למשל ישנה השבתה מוחלטת של התחבורה הציבורית בישראל).

שוק התחבורה הציבורית התקיים בארץ ישראל עוד בעת העתיקה. ארץ ישראל היוותה גשר חשוב המחבר בין שני מרכזי העולם העתיק: מצרים ומסופוטמיה ועברו בה דרכי תחבורה חשובות כמו דרך המלך ודרך הים. התחבורה הציבורית התנהלה במשך שנים רבות באמצעות בהמות משא ועברה בנתיבים צרים ותלולים. סלילתם של דרכי תחבורה ציבורית בישראל החלה רק בתקופת האימפריה העות'מאנית. בתקופת המנדט הבריטי החלה התחבורה הציבורית הממונעת הראשונה בישראל. בתחילה היו אלו משאיות עודפי צבא שנקנו מידי הבריטים שנהגים חלוצים הסבו לאוטובוסים מאולתרים שנועדו להסיע נוסעים תמורת תשלום. באותה התקופה התחרות עם התחבורה הציבורית הקיימת -בהמות משא, והדרכים המשובשות הביאו את הנהגים לקשיים רבים והם החליטו בסופו של דבר להתאגד יחד לקבוצות גדולות.

תחבורה ציבורית מילאה וממלאת תפקיד חשוב ביותר בחיי התושבים במדינת ישראל. בסוף שנות השישים עם העלייה בשגשוג הכלכלי החלו אנשים לקנות ולהשתמש ברכבים פרטיים. מגמה זו הפחיתה את השימוש באוטובוסים אך בעקבות שינויים שנועדו לייעל את התחבורה הציבורית ופתיחת השוק לתחרות בשנות התשעים, חלה עליה ניכרת בשימוש בתחבורה הציבורית.

"אגד" -קואופרטיב של ארבע חברות תחבורה קטנות ממרכז הארץ נוסדה  ב 1 בינואר 1933. אגד תעבורה הינה חברת בת של קואופרטיב "אגד" וקבוצת "תעבורה" המחזיקים כל אחד 50% מהמניות. אגד תעבורה מספקת שירותי תחבורה ציבורית אמינים, מקצועיים ובטוחים. אגד תעבורה הינה החברה המובילה בענף התחבורה בישראל. היא מפעילה קווי שירות תחבורה ציבורית ושירותי הסעות מכל הסוגים בפריסה ארצית. לחברה יש תשתית ניהולית וארגונית רחבה שמאפשרת להפעיל כ- 600 אוטובוסים בקווי שירות תחבורה ציבורית ברחבי הארץ וכ- 750 כלי רכב חדישים כחלק משירותי ההסעות. החברה מתמחה במתן מענה לדרישות הלקוח: הסעות מסוגים שונים, הסעות פרטיות, הסעות למפעלים, הסעות תיירים, הסעות לנתב"ג וכמובן מערך תחבורה ציבורית
איכות השירות לנוסע נמצא בראש סדר העדיפויות של אגד תעבורה כמפעילת תחבורה ציבורית ושירותי הסעות. שיפור השירות לנוסע הוא בעל חשיבות ראשונה במעלה. לשם שיפור השירות שתחבורה הציבורית אגד תעבורה מפעילה אתר אינטרנט חדש, מוקדי שירות טלפונים זמינים כולל שירות איכותי בכל הנוגע לפניות הציבור. אגד תעבורה דואגת לספק לנוסע בתחבורה הציבורית חווית נסיעה נוחה, נעימה ובטוחה.

 

נוצר ע"י אגד תעבורה 6.3.17

עוד מאגד תעבורה